Wednesday Coed 2’s League

We play rain or shine! Check the website at 5:00pm on game day to see if games are still on. If games are cancelled the Game On! will be changed to indicate the games are cancelled.

PLEASE ARRIVE ON TIME! If you are 10 minutes late you will forfeit the first set, if you are 20 minutes late you will forfeit the game. For every minute you are late up until 10 minutes you forfeit two points. Games start at the posted time. If you want an on court warmup you must show up early. Teams are expected to vacate the court at the end of their posted time.

Play Order

Team 1 VS Team 3 – 5:40pm to 6:20pm OR 7:40pm to 8:20pm
Team 2 VS Team 3 – 6:20pm to 7:00pm OR 8:20pm to 9:00pm
Team 2 VS Team 1 – 7:00pm to 7:40pm OR 9:00pm to 9:40pm

**Round 1 seeding is based on random draw.

Playoff Seeding:

Team # Tier A Tier B Tier C
1 Jae & Gav VilliMo Jonas & Rachel
2 Yes Dear Big Digs Purple Cobras
3 Haz Beans Reed & Hannah Cardinal/Steinhaur
4 Granny Shot 2.0 The Gruesome Twosome Jeff & Holly
5 Logan & Jess Jumbo Shrimps Defying Gravity
6 Spike Tyson Shamwow Clay Jay

Wednesday, August 19th – Playoffs Day 1

Playoffs will be six-team double elimination format, seeding is based on the results of Round 12.

All matches are best of three (21, 21, 15) with no cap and one timeout per team per set. The technical timeout can be taken but timeouts are to be a max of 30 seconds. 

TIME COURT 1 COURT 2 COURT 3
5:40pm

(Match #1C)

Jeff & Holly

vs. Defying Gravity

(Match #2C)

Cardinal/Steinhaur

vs. Clay Jay

(Match #1B)

The Gruesome Twosome

vs. Jumbo Shrimps

6:20pm

(Match #3C)

Winner Match #1C

vs. Jonas & Rachel

(Match #4C)

Winner Match #2C

vs. Purple Cobras

(Match #2B)

Reed & Hannah

vs. Shamwow

7:00pm

(Match #5C)

Loser Match #2C

vs. Loser Match #3C

(Match #3B)

Winner Match #1B

vs. VilliMo

(Match #4B)

Winner Match #2B

vs. Big Digs

7:40pm

(Match #1A)

Granny Shot 2.0

vs. Logan & Jess

(Match #2A)

Haz Beans

vs. Spike Tyson

(Match #6B)

Loser Match #1B

vs. Loser Match #4B

8:20pm

(Match #3A)

Winner Match #1A

vs. Jae & Gav

(Match #4A)

Winner Match #2A

vs. Yes Dear

(Match #5B)

Loser Match #2B

vs. Loser Match #3B

Wednesday, August 28th – Playoffs Day 2

Playoffs will be six-team double elimination format, seeding is based on the results of Round 12.

All matches are best of three (21, 21, 15) with no cap and one timeout per team per set. The technical timeout can be taken but timeouts are to be a max of 30 seconds. 

TIME COURT 1 COURT 2 COURT 3
5:40pm

(Match #5A)

Loser Match #2A

vs. Loser Match #3A

(Match #6A)

Loser Match #1A

vs. Loser Match #4A

(Match #6C)

Loser Match #1C

vs. Loser Match #4C

6:20pm

(Match #8A)

Winner Match #5A

vs. Winner Match #6A

(Match #8B)

Winner Match #6A

vs. Winner Match #6B

(Match #8C)

Winner Match #5C

vs. Winner Match #6C

7:00pm

(Match #7A)

Winner Match #3A

vs. Winner Match #4A

(Match #7B)

Winner Match #3B

vs. Winner Match #4B

(Match #7C)

Winner Match #3C

vs. Winner Match #4C

7:40pm

(Match #9A)

Loser Match #7A

vs. Winner Match #8A

(Match #9B)

Loser Match #7B

vs. Winner Match #8B

(Match #9C)

Loser Match #7C

vs. Winner Match #8C

8:20pm

(Match #10A)

Winner Match #7A

vs. Winner Match #9A

(Match #10B)

Winner Match #7B

vs. Winner Match #9B

(Match #10C)

Winner Match #7C

vs. Winner Match #9C

Wednesday, August 14th (Round 11) **Lock-in

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 1 1 Yes Dear Jae & Gav Granny Shot 2.0
5:40 pm 2 2 Haz Beans Logan & Jess VilliMo
5:40 pm 3 3 Spike Tyson The Gruesome Twosome Big Digs
7:40 pm 4 1 Jonas & Rachel Jumbo Shrimps Reed & Hannah
7:40 pm 5 2 Jeff & Holly Purple Cobras Shamwow
7:40 pm 6 3 Clay Jay Cardinal/ Steinhaur Defying Gravity

 

Wednesday, August 7th (Round 10) 

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 4 1 Jumbo Shrimps Big Digs Jeff & Holly
5:40 pm 5 2 Clay Jay Reed & Hannah Purple Cobras
5:40 pm 6 3 Cardinal/ Steinhaur Shamwow Defying Gravity
7:40 pm 1 1 Jae & Gav Yes Dear Haz Beans
7:40 pm 2 2 Granny Shot 2.0 Logan & Jess Spike Tyson
7:40 pm 3 3 Jonas & Rachel The Gruesome Twosome VilliMo

 

 Wednesday, July 31st (Round 9) 

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 1 1 Yes Dear Jae & Gav Granny Shot 2.0
5:40 pm 2 2 Haz Beans Jonas & Rachel Logan & Jess
5:40 pm 3 3 Spike Tyson The Gruesome Twosome Jumbo Shrimps
7:40 pm 4 1 Clay Jay Bigs Digs Villimo
7:40 pm 5 2 Reed&Hannah Cardinal/Steinhour Jeff & Holly
7:40 pm 6 3 Purple Cobras Shamwow Defying Gravity

 

Wednesday, July 24th (Round 8) 

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 4 1 Jumbo Shrimps Reed & Hannah Big Digs
6:00 pm 5 2 VilliMo Cardinal & Steinhaur Purple Cobras
6:00 pm 6 3 Jeff & Holly Defying Gravity Team Evan
8:00 pm 1 1 Yes Dear Jae & Gav Haz Beans
8:00 pm 2 2 Granny Shot 2.0 Spike Tyson Jonas & Rachel
8:00 pm 3 3 Logan & Jess Clay Jay The Gruesome Twosome

Wednesday, July 17th (Round 8) – CANCELLED

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 4 1 Jumbo Shrimps Reed & Hannah Big Digs
6:00 pm 5 2 VilliMo Cardinal & Steinhaur Purple Cobras
6:00 pm 6 3 Jeff & Holly Defying Gravity Team Evan
8:00 pm 1 1 Yes Dear Jae & Gav Haz Beans
8:00 pm 2 2 Granny Shot 2.0 Spike Tyson Jonas & Rachel
8:00 pm 3 3 Logan & Jess Clay Jay The Gruesome Twosome

Wednesday, July 10th (Round 7) 

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 1 1 Yes Dear Granny Shot 2.0 Jae & Gav
6:00 pm 2 2 Haz Beans Logan & Jess Spike Tyson
6:00 pm 3 3 Jonas & Rachel Clay Jay Jumbo Shrimps
8:00 pm 4 1 VilliMo Reed & Hannah Gruesome Twosome
8:00 pm 5 2 Big Digs Jeff & Holly Cardinal Steinhaur
8:00 pm 6 3 Defying Gravity Purple Cobras Team Evan

Wednesday, July 3rd (Round 6) 

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 4 1 Jumbo Shrimps Reed & Hannah Big Digs
6:00 pm 5 2 Defying Gravity Jeff & Holly The Gruesome Twosome
6:00 pm 6 3 Cardinal/ Steinhaur Purple Cobras Team Evan
8:00 pm 1 1 Haz Beans Yes Dear Granny Shot 2.0
8:00 pm 2 2 Jae & Gav Jonas & Rachel Logan & Jess
8:00 pm 3 3 VilliMo Spike Tyson Clay Jay

Wednesday, June 26th (Round 6)  – CANCELLED

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 4 1 Jumbo Shrimps Reed & Hannah Big Digs
6:00 pm 5 2 Defying Gravity Jeff & Holly The Gruesome Twosome
6:00 pm 6 3 Cardinal/ Steinhaur Purple Cobras Team Evan
8:00 pm 1 1 Haz Beans Yes Dear Granny Shot 2.0
8:00 pm 2 2 Jae & Gav Jonas & Rachel Logan & Jess
8:00 pm 3 3 VilliMo Spike Tyson Clay Jay

Wednesday, June 19th (Round 6)  – CANCELLED

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 4 1 Jumbo Shrimps Reed & Hannah Big Digs
6:00 pm 5 2 Defying Gravity Jeff & Holly The Gruesome Twosome
6:00 pm 6 3 Cardinal/ Steinhaur Purple Cobras Team Evan
8:00 pm 1 1 Haz Beans Yes Dear Granny Shot 2.0
8:00 pm 2 2 Jae & Gav Jonas & Rachel Logan & Jess
8:00 pm 3 3 VilliMo Spike Tyson Clay Jay

Wednesday, June 12th (Round 5)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 1 1 Yes Dear Jae & Gav Haz Beans
6:00 pm 2 2 VilliMo Jonas & Rachel Granny Shot 2.0
6:00 pm 3 3 Spike Tyson Jumbo Shrimps Logan & Jess
8:00 pm 4 1 Defying Gravity Clay Jay Reed & Hannah
8:00 pm 5 2 Big Digs Jeff & Holly Cardinal / Steinhaur
8:00 pm 6 3 Purple Cobras Team Evan The Gruesome Twosome

Wednesday, June 5th (Round 4)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 4 1 Clay Jay Big Digs Logan & Jess
5:40 pm 5 2 Purple Cobras Reed & Hannah Jeff & Holly
5:40 pm 6 3 The Gruesome Twosome Vic & Evan

Cardinal/

Steinhaur

7:40 pm 1 1 Jae & Gav Yes Dear VilliMo
7:40 pm 2 2 Haz Beans Spike Tyson Jonas & Rachel
7:40 pm 3 3 Defying Gravity Granny Shot 2.0 Jumbo Shrimps

Wednesday, May 29th (Round 3)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 1 1 Haz Beans Jae & Gav Yes Dear
5:40 pm 2 2 Spike Tyson Defying Gravity VilliMo
5:40 pm 3 3 Clay Jay Jonas & Rachel Granny Shot 2.0
7:40 pm 4 1 Purple Cobras Big Digs Jumbo Shrimps
7:40 pm 5 2 Reed & Hannah The Gruesome Twosome Logan & Jess
7:40 pm 6 3 Cardinal/ Steinhaur Vic & Evan Jeff & Holly

Wednesday, May 22nd (Round 2)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 4 1 Big Digs Team Reed Granny Shot 2.0
5:40 pm 5 2 Cardinal/ Steinhauer Jumbo Shrimps The Gruesome Twosome
5:40 pm N / A 3 YOUTH CLINIC YOUTH CLINIC YOUTH CLINIC
7:40 pm 1 1 Haz Beans Spike Tyson Jae & Gavin
7:40 pm 2 2 Defying Gravity Clay Jay Yes Dear
7:40 pm 3 3 Purple Cobras Jonas & Rachel VilliMo

Wednesday, May 15th (Round 1)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6 pm 1 1 Defying Gravity Haz Beans Spike Tyson
6 pm 2 2 Jae & Gavin Purple Cobras Clay Jay
6 pm 3 3 Big Digs Jonas & Rachel Yes Dear
8 pm 4 1 VilliMo Cardinal/ Steinhauer Team Reed
8 pm 5 2 Granny Shot 2.0 Jumbo Shrimps The Gruesome Twosome
8 pm N / A 3 OPEN COURT OPEN COURT OPEN COURT

Wednesday, May 8th (Welcome Night)

Drop-in anytime after 6 PM to pay any outstanding fees, ask questions, get to know the teams and play on the courts.

TEAM NAME CAPTAIN
Jae & Gavin Jae-Lyn V.
Granny Shot 2.0 Jason W.
VilliMo Heidi M.
Yes Dear Sasha K.
Purple Cobras Brett S.
Defying Gravity Lyndon G.
Jumbo Shrimps Henry L.

Big Digs

Malina W.
Haz Beans Jay O.
Jonas & Rachel Rachel M.
Spike Tyson Elisa L.
Clay Jay Clea K.
Cardinal/Steinhauer Chesare C.
The Gruesome Twosome Michelle I.
Team Reed Reed M.
Logan & Jess Jessica S.
Shamwow Josh M.
Jeff & Holly Jeff C.

May 25th

 2's King & Queen of the Beach

Saturday

Registration is open to all players (not limited to elite players) and accepted on a first come, first serve basis. For this tournament, players are mix and matched with same gender partners all day long!  Individual points from each game will be tracked and at end of day, Garneau crowns a King and Queen of the Beach!

 

Results:

Queen of the Beach -Jessica Brown

2nd Place - Jessica Stroud

3rd Place - Christa Kinley

King of the Beach - Nate Stolte

2nd Place - Kai Hesthammer

3rd Place - Duncan McDonald

Thank you to all participants for a great tournament!

 

June 15th

2's Coed "Money in the Bank" Saturday

Registration is limited to elite players.  For this tournament, a team of 1 woman and 1 man register to compete at an elite 2's level for cash prizes. With over $1000 in cash prizes up for grabs and limited spots, make sure to sign up early!

Results:

1st Place - Wilson/McDonald

2nd Place - Janssen/Del Bianco

3rd Place - Brown/Hesthammer

 

Thank you to all participants for a great tournament!

June 22nd

Men's & Women's Big Money Elite 2s 

Registration is limited to elite players.  For this tournament, eight elite men's teams and eight elite women's teams will compete for cash prizes at Garneau's Championship Tournament! Over $1000 in cash prizes up for grabs!

Registration is $100 plus tax per team of two.

 

Women's Results:

1st Place:  Visscher/Follette

2nd Place:  Mouris/Brown

3rd Place:  Janssen/Risselda

 

Men's Results:

1st Place:  Haight/Miller

2nd Place:  Dorval/Teliske

3rd Place:  McDonald/McDonald

 Thank you to all participants for a great tournament!

 

AUG 10

Men's Beach Provincial Championship

Garneau's third big money tournament of 2019! This event will be licensed. Registration closes August 9th at 1pm.

Email beachpro@garneau-tennis.com with any questions.

Results:

1st Place:  Little/Lahey

2nd Place:  Teliske/Kern

3rd Place:  Elgert/Elgert

AUG 24

Details to come...

We play rain or shine! Check the website at 5:00pm on game day to see if games are still on. If games are cancelled the Game On! will be changed to indicate the games are cancelled.

PLEASE ARRIVE ON TIME! If you are 5 minutes late you will forfeit the first set, if you are 15 minutes late you will forfeit the game. Games start at the posted time. If you want an on court warmup you must show up early. Teams are expected to vacate the court at the end of their posted time.

Play Order

Team 1 VS Team 3  - 5:40pm to 6:20pm OR 7:40pm to 8:20pm
Team 2 VS Team 3  - 6:20pm to 7:00pm OR 8:20pm to 9:00pm
Team 2 VS Team 1  - 7:00pm to 7:40pm OR 9:00pm to 9:40pm

 

Playoff Seeding

Team # Tier A Tier B Tier C
1 Smash Bros Wong/Schneck Sets on the Beach
2 Mohler/Peister Thunder Buddies 2 old
3 The Champs x3 Spikings Rocket Fist
4 Scorch Wadellerbeck Get Schwifty
5 Haight/Miller Seamus Clash Royalty
6 Goertz/McIntyre Jenny from the Block IDFC

 

Tuesday, August 13th - Playoffs Day 1

Playoffs will be six-team double elimination format, seeding is based on the results of Round 12.

All matches are best of three (21, 21, 15) with no cap and one timeout per team per set. The technical timeout can be taken but timeouts are to be a max of 30 seconds. 

TIME COURT 1 COURT 2 COURT 3
5:40pm

(Match #1C)

Get Schwifty

vs. Clash Royalty

(Match #2C)

Rocket Fist

vs. IDFC

(Match #1B)

Wadellerbeck

vs. Seamus

6:20pm

(Match #3C)

Winner Match #1C

vs. Sets on the Beach 

(Match #4C)

Winner Match #2C

vs. 2 old

(Match #2B)

Spikings vs.

Jenny from the Block

7:00pm

(Match #5C)

Loser Match #2C

vs. Loser Match #3C

(Match #3B)

Winner Match #1B

vs. Wong/Schneck 

(Match #4B)

Winner Match #2B

vs. Thunder Buddies

7:40pm

(Match #6C)

Loser Match #1C

vs. Loser Match #4C

(Match #1A)

Scorch

vs. Haight/Miller

(Match #6B)

Loser Match #1B

vs. Loser Match #4B

8:20pm

(Match #2A)

The Champs x3

vs. Goertz/McIntyre

(Match #3A)

Winner Match #1A

vs. Smash Bros

(Match #5B)

Loser Match #2B

vs. Loser Match #3B

9:00pm

(Match #4A)

Winner Match #2A

vs. Mohler/Peister

(Match #5A)

Loser Match #2A

vs. Loser Match #3A

Tuesday, August 20th - Playoffs Day 2

Playoffs will be six-team double elimination format, seeding is based on the results of Round 12.

All matches are best of three (21, 21, 15) with no cap and one timeout per team per set. The technical timeout can be taken but timeouts are to be a max of 30 seconds. 

TIME COURT 1 COURT 2 COURT 3
5:40pm

(Match #6A)

G

vs. C

(Match #5A)

Rocket Fist

vs. IDFC

(Match #8C)

Wadellerbeck

vs. Seamus

6:20pm

(Match #7A)

Winner Match #1C

vs. S

(Match #8A)

Winner Match #2C

vs. 2 old

(Match #7B)

Spikings vs.

Jenny from the Block

7:00pm

(Match #5C)

Loser Match #2C

vs. Loser Match #3C

(Match #3B)

Winner Match #1B

vs. Wong/Schneck 

(Match #8B)

Winner Match #2B

vs. Thunder Buddies

7:40pm

(Match #6C)

Loser Match #1C

vs. Loser Match #4C

(Match #1A)

Scorch

vs. Haight/Miller

(Match #9B)

Loser Match #1B

vs. Loser Match #4B

8:20pm

(Match #2A)

The Champs x3

vs. Goertz/McIntyre

(Match #3A)

Winner Match #1A

vs. Smash Bros

(Match #10B)

Loser Match #2B

vs. Loser Match #3B

Tuesday, August 6th (Round 12)

**Lock in week - playoffs will begin August 13th

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 1 1 Mohler/Peister McDonald/McDonald Scorch
5:40 pm 2 2 Haight/Miller The Champs x3 Wong/Schneck
5:40 pm 3 3 Wadellerbeck Thunder Buddies Goertz/McIntyre
7:40 pm 4 1 Seamus Spikings Sets on the Beach
7:40 pm 5 2 2 old Jenny from the Block Get Schwifty
7:40 pm 6 3 IDFC Rocket Fist Clash Royalty

Tuesday, July 30th (Round 11)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 4 1 Goertz/ McIntyre Spikings 2 old
5:40 pm 5 2 Jenny from the Block Sets on the Beach IDFC
5:40 pm 6 3 Get Schwifty Rocket Fist Clash Royalty
7:40 pm 1 1 Mohler/ Peister Smash Bros Haight/ Miller
7:40 pm 2 2 Scorch The Champs x3 Wadellerbeck
7:40 pm 3 3 Thunder Buddies Seamus Wong/Schneck

Tuesday, July 23rd (Round 10)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 1 1 Smash Bros Scorch Mohler/ Peister
6:00 pm 2 2 Haight/Miller Thunder Buddies The Champs x3
6:00 pm 3 3 Goertz/ McIntyre Wadellerbeck Seamus
8:00 pm 4 1 Wong/ Schneck Jenny from the Block Spikings
8:00 pm 5 2 Get Schwifty 2 old Sets on the Beach
8:00 pm 6 3 Rocket Fist IDFC Clash Royalty

Tuesday, July 16th (Round 9)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 4 1 Seamus Jenny from the Block Get Schwifty
6:00 pm 5 2 Spikings 2 old Rocket Fist
6:00 pm 6 3 Sets on the Beach IDFC Clash Royalty
8:00 pm 1 1 Scorch Miller/Haight Smash Bros
8:00 pm 2 2 Mohler/Peister Goertz/McIntyre Thunder Buddies
8:00 pm 3 3 The Champs x3 Wadellerbeck Wong/Schneck

Tuesday, July 9th (Round 8)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 1 1 Scorch Mohler/Peister Miller/Haight
6:00 pm 2 2 The Champs x3 Smash Bros Goertz/McIntyre
6:00 pm 3 3 Wadellerbeck Seamus Thunder Buddies
8:00 pm 4 1 Wong/Schneck Spikings Jenny from the Block
8:00 pm 5 2 Sets on the Beach Get Schwifty 2 old
8:00 pm 6 3 IDFC Rocket Fist Clash Royalty

Tuesday, July 2nd (Round 7) **Revised

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 4 1 Thunder Buddies Spikings Sets on the Beach
6:00 pm 5 2 Jenny from the Block IDFC Get Schwifty
6:00 pm 6 3 2 old Rocket Fist Clash Royalty
8:00 pm 1 1 The Champs x3 Scorch Mohler/Peister
8:00 pm 2 2 Miller/Haight Wadellerbeck Smash Bros
8:00 pm 3 3 Wong/Schneck Seamus Goertz/McIntyre

Tuesday, June 25th (Round 6)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 1 1 The Champs x3 Miller/ Haight Scorch
6:00 pm 2 2 Mohler/ Peister Wadellerbeck Wong/ Schenck
6:00 pm 3 3 Smash Bros Seamus Thunder Buddies
8:00 pm 4 1 Goertz/ McIntyre Spikings Jenny From The Block
8:00 pm 5 2 Sets On The Beach 2 Old
8:00 pm 6 3 Get Schwifty Clash Royalty

Tuesday, June 18th (Round 5)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 4 1 Sets on the Beach Thunder Buddies Spikings
6:00 pm 5 2 Jenny from the Block Get Schwifty 2 old
6:00 pm 6 3 IDFC Rocket Fist Clash Royalty
8:00 pm 1 1 Miller/Haight Mohler/Peister The Champs x3
8:00 pm 2 2 Smash Bros Scorch
8:00 pm 3 3 Goertz/McIntyre Seamus

Tuesday, June 11th (Round 4)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6:00 pm 1 1 Mohler/Peister Miller/Haight Smash Bros
6:00 pm 2 2 The Champs x3 Scorch Goertz/McIntyre
6:00 pm 3 3 Wadellerbeck Wong/Schneck Sets on the Beach
8:00 pm 4 1 Seamus Jenny from the Block Thunder Buddies
8:00 pm 5 2 Spikings Get Schwifty IDFC
8:00 pm 6 3 2 old Rocket Fist Clash Royalty

Tuesday, June 4th (Round 4) - CANCELLED

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 1 1 Mohler/Peister Miller/Haight Smash Bros
5:40 pm 2 2 The Champs x3 Scorch Goertz/McIntyre
5:40 pm 3 3 Wadellerbeck Wong/Schneck Sets on the Beach
7:40 pm 4 1 Seamus Jenny from the Block Thunder Buddies
7:40 pm 5 2 Spikings Get Schwifty IDFC
7:40 pm 6 3 2 old Rocket Fist Clash Royalty

Tuesday, May 28th (Round 3)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 4 1 Spikings Jenny from the Block Sets on the Beach
5:40 pm 5 2 2 old Thunder Buddies Get Schwifty
5:40 pm 6 3 IDFC Rocket Fist Clash Royalty
7:40 pm 1 1 The Champs x3 Miller/Haight Mohler/Peister
7:40 pm 2 2 Smash Bros Wadellerbeck Scorch
7:40 pm 3 3 Seamus Wong/Schneck Goertz/McIntyre

Tuesday, May 21st (Round 2)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
5:40 pm 1 1 Miller/Haight The Champs x3 Smash Bros
5:40 pm 2 2 Mohler/Peister Wadellerbeck Seamus
5:40 pm 3 3 Wong/Schneck Spikings Scorch
7:40 pm 4 1 Jenny from the Block 2old Goertz/McIntyre
7:40 pm 5 2 Sets on the Beach IDFC Thunder Buddies
7:40 pm 6 3 Rocket Fist Get Schwifty Clash Royalty

Tuesday, May 14th (Round 1)

TIME TIER COURT TEAM 1 TEAM 2 TEAM 3
6 pm 4 1 Scorch Sets on the Beach 2old
6 pm 5 2 Rocket Fist IDFC Goertz/McIntyre
6 pm 6 3 Throwback Thunder Buddies Get Schwifty
8 pm 1 1 The Champs x3 Miller/Haight Mohler/Peister
8 pm 2 2 Smash Bros Wong/Schneck Wadellerbeck
8 pm 3 3 Spikings Seamus Jenny from the Block

Tuesday, May 7th (Welcome Night)

Drop-in anytime after 6:00pm to pay any outstanding fees, ask questions, get to know the teams and play on the courts.

TEAM NAME CAPTAIN
Smash Bros Duncan M.
Scorch Nathan D.
Mohler/Peister Sean P.
The Champs x3 Gavin L.
Wong/Schneck Chris S.
Rocket Fist Rob P.
Miller/Haight Thomas H.
Jenny from the Block Simon B.
Spikings Andrew K.
Sets on the Beach Leon Y.
Wadellerbeck Jared E.
2old Brent P.
IDFC John W.
Seamus Seamus S.
Throwback Damien L.
Get Schwifty Reed M.
Goertz/McIntyre Mike G.
Thunder Buddies Ryan T.

WEATHER STATUS
Unavailable

OFFICE HOURS (May - Sept)
Closed for season

CONTACT US
Phone:  (780) 431-2085
Email: beachpro@garneau-tennis.com